Sposób articleępowania dostosowuje się indywidualnie do sytuacji każdego chorego. Zależy on m.in. od stopnia uszkodzenia nerwu wzrokowego i widzenia w chwili rozpoznania, od szybkości postępowania uszkodzenia wzroku oraz od wieku pacjenta.
Niestety, obecnie jest to choroba nieuleczalna, choć medycyna stworzyła już skuteczne terapie, dzięki którym przy wczesnym wykryciu jaskry można zminimalizować ryzyko znacznego pogorszenia się jakości widzenia lub utraty wzroku. Leczenie jaskry polega na obniżaniu ciśnienia śródgałkowego za pomocą środków farmakologicznych lub – w przypadku zaawansowanego stadium choroby – operacji przeciw jaskrowej.
Wszystkie badania w Centrum Okulistycznym Jaskra są wykonywane przy użyciu najwyższej jakości aparatury przez okulistów z wieloletnim doświadczeniem.
Jeszcze nie tak dawno jedyną metodą leczenia tej choroby było usunięcie gałki ocznej na skutek znacznych objawów bólowych. Obecnie leczenie jest bardzo trudne ale może zakończyć się powodzeniem jeśli terapia zostanie wdrożona odpowiednio wcześnie.
SLT. Przy bardziej zaawansowanych postaciach jaskry potrzebna jest operacja przeciwjaskrowa. Stosuje się ją najczęściej w połączeniu z operacją zaćmy lub u pacjentów, którzy operację zaćmy przeszli wcześniej.
Badanie przedniego odcinka oka pozwala ocenić wszystkie struktury w przedniej części oka, pod kątem występowania zmian mogących wpływać na rozwój jaskry.
Kanaloplastyka przypomina natomiast plastykę naczyń krwionośnych - przy użyciu cieniutkiego cewnika udrażniana jest wówczas droga odpływu dla cieczy.
Jaskra, czyli choroba nerwu wzrokowego o nieznanej przyczynie występowania, powoduje znaczący wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Może to prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórki siatkówki, a w konsekwencji do trwałej utraty wzroku. Dzieje się tak, ponieważ ciecz wodnista wypełniająca przednią komorę oka z nieznanych przyczyn nie jest z niego odprowadzana, a tym samym nie zostają z niego usunięte szkodliwe produkty przemiany materii.
Jeśli ciecz wodnista nie jest odprowadzana z oka, ciśnienie w gałce ocznej wzrasta, co z kolei może uszkodzić nerw wzrokowy i komórki siatkówki, zawęża też pole widzenia i obniża ostrość wzroku. Dlatego nieleczona jaskra może być przyczyną ślepoty.
badanie szerokości kąta przesączania w badaniu gonioskopowym lub w tomografii przedniego odcinka AS-OCT
Jaskra to choroba nerwu wzrokowego. Dokładnej przyczyny powstawania jaskry nie odkryto, przypuszcza się, że spowodowana jest zaburzeniem odpływu cieczy wodnistej z oka. Ciecz wodnista to substancja wypełniająca przednią komorę oka. Ma za zadanie odżywianie rogówki i soczewki oraz odprowadzanie z oka szkodliwych produktów przemiany materii.
Operacja jaskry nie poprawia widzenia. Jej zadaniem ma być zmniejszenie ciśnienia w oku i tym samym spowolnienie procesu uszkodzenia nerwu wzrokowego. Niektóre zabiegi operacyjne niestety mogą powodować pogorszenie widzenia. Dlatego zawsze należy dobrać zabieg do konkretnego przypadku.
Schematów leczenia jaskry jest bardzo wiele. Wybór terapii zależy przede wszystkim od zaawansowania zmian ocznych oraz podtypu leczenie jaskry warszawa choroby występującego u danego chorego.
Ważne: Odbudowanie 5% neuronów nerwu wzrokowego u myszy za pomocą terapii genowej i stymulacji wzrokowej jest znaczącym osiągnięciem, które do niedawna uważano za niemożliwe.